WEROL  ES-5  başta öncelikle meyve ağaçları olmak üzere birçok tarım ürününde çinko (Zn) noksanlığını gideren bir gübredir. WEROL ES-5 su ile kolay karışır, yapraktan çinko alımında hızla etki eder.

 

WEROL ES-5 insektisitlerle karışıma uygundur. WEROL ES-5 meyve büyümesini teşvik ettiği gibi olayın temelinde yer alan polen oluşumunu artırarak döl tutumunu kolaylaştırır.

 

WEROL ES-5 meyvelerde ve sebzelerde yaprak sararmasını küçülmesini önler, mısırda koçanların dolgunlaşmasını sağlar, buğdayda verimi artırır, kabuklu meyvelerde kabuğun sertleşmesini sağlayarak meyve kalitesini artırır. Çinko protein maddesi metabolizması için çeşitli enzim sistemlerinin önemli bir bileşimi olduğundan katalitik bir mikro besleyicidir. Çinko aynı zamanda tryptophan sentezi ve bunun neticesi olarak da dolaylı olarak oksin sentezi içinde temel teşvik eder. Çinko eksikliğinde çeşitli meyveli bitkilerde yaprakların gelişmeden dökülmesi, yaprakların üstünde klorozlu (kireçli) bölgeler, beneklenme ve yaprakların çürümesi gibi belirtiler gösterir. Çinkonun faydaları üniform çiçek yapısının oluşumunu sağlar, bitkilerde sararmaları önler, besin noksanlıklarını giderir. Buğdayda gluten miktarını artırır, çeltikte dane kalibrasyonunu artırır. Sebzelerde meyve kalitesini artırır. Bitkinin hastalıklara karşı direncini artırır.

 

Uygulama Şekli ve Dozajları

• Sebzelerde; 1,5-2,5 Lt / da (Damlama Sulama ile)

• Sebzelerde; 150-250 cc / da / 100 Lt Su (Yapraktan Uygulama ile)

• Meyve Ağaçları ve Tarla Bitkilerinde; 2-3 Lt / da (Damlama Sulama ile)

• Meyve Ağaçları ve Tarla Bitkilerinde; 2,5 - 3,5 Lt / da (Salma Sulama ile)

• Meyve Ağaçları ve Tarla Bitkilerinde; 150 - 250 cc / da / 100 Lt Su (Yapraktan Uygulama ile)