Bor elementi bitkiler için önemli bir role sahiptir. Bor noksanlığı RNA miktarını azaltmaktadır. RNA sentezinde önemli bir yeri olan Bor nükleik asit metabolizması ve protein sentezi üzerine direkt etkilidir. Eksikliğinde amino asit sentezi de azalır ve bitkisel hormonlardan sitokinin sentezi geriler buna karşın oksin birikimi artar bu da bitkilerin büyüme dönemlerinde görülen nekrozlara sebep olur.

 

 Genellikle noksanlık ve toksite yaşlı yapraklarda rastlanır. Örneğin şeker pancarında öz çürüklüğü, elmalarda mantarlaşmış çekirdek evi, karnabaharda kahverengi çürüklük patates içinde kahverengi lekeler gözlemlenir.

 Bitkilerin özellikle büyüme noktalarında zarar veren Bor noksanlığı; büyümeyi yavaşlatır, yapraklar ve dallar kolay kırılan gevrek bir yapı halini alır. Noksanlık şiddetli ise büyüme noktaları ölür ve büyüme tamamen durur. Çiçek ve meyve oluşumu gerçekleşmez, yapraklar kıvrılır, kalınlaşır ve koyu mavi bir renk alır.

 

Bor toksitesine en duyarlı bitkilerden bazıları ise şeftali, üzüm, incir ve fasulyedir. Bor toksitesinde yaprak uçları sararır ve nekrozlar oluşur. Semptomlar daha sonra yaprak kenarlarına ve orta damara doğru yayılır. Yapraklar yanılası bir hal alır ve erken ölürler.

 

 WEROLIC bünyesinde bulunan özel şelatlayıcı malzemeler sayesinde mevcut Bor dan maksimum derecede faydalanmayı sağlar. Bor noksanlığının giderilmesinde WEROLIC %100 Boron Etanol Amin ile şelatlanmıştır. Mevcut hammadde içerisinde bulunan bağıl nem dışında ürün içerisinde 1g dahi su bulunmamaktadır. WEROLIC içerisinde bulunan saf Bor bitkilerin hücre duvarının yapısal gelişiminde önemli rol oynar ve hücre duvarının dayanıklılığını arttırır. Hücre bölünmesini, meyve ve tohum gelişimini şeker transferi ve hormon metabolizması gibi metabolik yolların uyarılmasını sağlar. Aynı zamanda WEROLIC nitrojen, fosfor, potasyum ve kalsiyum metabolizmalarını düzenler. WEROLIC kullanılan bitkilerde çiçeklenmenin kontrolünde, polen üretiminde, tohum ve meyve gelişiminde sorun yaşanmadan bir yetiştirme periyodu yaşanır.

 

Uygulama Şekli ve Dozajları

100 Litre suya 100 cc uygulanan WEROLIC çok düşük miktarlarda da çok etkili sonuçlar verir. Damlamadan 1000 m² ye 200-250 cc uygulanır.

Meyve bahçelerinde dekara 250-500 cc uygulanır.

WEROLIC sağlıklı bitkiler için, polen oluşumu, çiçek ve tohum oluşumunda en yüksek teknoloji ile üretilmiş en saf ve doğal üründür. Bor noksanlığı için en düşük oranda dahi en mükemmel sonucu WEROLIC ile alabilirsiniz.